V oblasti psychoterapie u nás není mnoho profesionálů jako Jan Jílek. Vystudovaný psycholog z Brna sbíral zkušenosti jako poradce pro mezinárodní klientelu manažerů, právníků, diplomatů a umělců v Praze a jinde v Evropě i v USA.
Počet lidí, kteří za mnoho desítek let praxe prošli jeho rukama (a jeho virgulí) jdou do tisíců. Jan Jílek je vysoký, štíhlý a (skoro) stále usměvavý sedmdesátník, který je chodící reklamou na svůj produkt. Své klienty totiž vede k tomu, aby měli “pořád hodně životní energie.” A o své pozoruhodné cestě vydává nyní sérii knih s lapidárním názvem “Léčitel: Postřehy a Tipy.”
Klientům Jílek pomáhá zvládnout a vyřešit jejich pracovní problémy i obtíže v osobním životě tím, že je učí využít jejich jedinečné vlohy a schopnosti a pomoci jim překonat překážky a zábrany v jejich dlouhodobém vývoji.
Jeho přístup postupem let opustil prostor vymezený tradiční psychologií, kterou nyní spojuje s mimosmyslovým vnímáním, léčitelstvím a intuicí. Pracuje s bio-energií, čakrami, hara-line, pránou, tan-tien a technikám z nich odvozeným. Objevil řadu technik, které vedou k přirozenému zvyšování hladiny energie v lidském organizmu.
Jílkova filozofie spočívá v naslouchání tělu a vnímání jeho propojení s přírodou. Podle něj naše zdraví není jen otázkou stravy nebo cvičení, ale také – nebo spíš především – toho, jak dokážeme čerpat energii z přírody kolem nás a uvnitř nás.
Jak dokážeme využít přirozený potenciál našeho těla a jak dokážeme naladit naše těla na okolní energii, včetně tzv. “geo-energie”. Tou Jílek rozumí energetické pole Země, které kolem nás ve své intenzitě fluktuuje, například i podle typu geologického podloží, výskytu vody, ale i podle toho, jaké lidské osudy se v daném místě odehrávají či odehrály.
Kniha proto popisuje i jeho práci s energetickými technikami, které pomáhají harmonizovat nejen tělo, ale i prostory ve kterých lidé žijí (domov, práce). Podobně jako příroda potřebuje vyrovnané ekosystémy, i lidské tělo potřebuje harmonii. V tomto pojetí Jan Jílek inspiruje čtenáře, aby pohlíželi na své tělo a mysl jako na součást přírodního koloběhu.
Pro čtenáře orientované na udržitelnost a osobní růst přináší Jílkova kniha myšlenky o obnově energie a péči o sebe v souladu s přírodními rytmy. Jeho práce nám připomíná, že zdraví je nejen naším právem, ale také zodpovědností – a to i vůči okolí. „Proč by na sobě měl člověk pracovat? Podle mne proto, aby dosáhl víceméně trvalé bezdůvodně dobré nálady. Ta přichází s dobrou psychickou a fyzickou kondicí, jejich společným jmenovatelem je dobrý energetický stav organismu,“ píše se v knize. Tento přístup nám připomíná, že péče o sebe sama může být zcela praktická a přirozená, založená na pochopení vlastních potřeb.
Jedním z klíčových pojmů je pro Jílka “odžívání”, tedy ochota průběžně zpracovávat své nepříjemné pocity a stavy. Mluví o stavu, kdy se nesnažíme stres, úzkost, hněv a podobně v nás popírat (např. závislostmi) nebo příčinu svých nesnází hledat v okolí a cítit se jako oběť. V Jílkově podání má každý jedinec obrovské schopnosti – i ty mimosmyslové – stačí je v sobě objevit.
V knize Jílek ukazuje, jak výrazně jsme s ostatními propojeni neviditelnými energetickými vlákny, jak se naše “nálada” na ostatních odráží. „Lidé si třeba neuvědomují, jak často své blízké poškozují, když si o ně dělají starosti, tedy představují si, co špatného by se jim mohlo stát, a vlastně jim tím negativní scénář na dálku sugerují. Měli by si své vlastní starosti odžít,” říká psycholog, který intuici, zkušenosti a vzdělání doplňuje a koriguje svou oblíbenou pomůckou, známou od proutkařů, kteří s ní hledají vodu: „Virguli mám po ruce vstávaje lehaje, jako pistolník svůj věrný revolver.“
Foto: Tomáš Železný