Svět už vyrábí skoro polovinu elektřiny obnovitelně, Evropa je v čele

16. 4. 2025  |  Jan Handl

Vlny veder, umělá inteligence a datová centra zvyšují poptávku po elektřině. Nová studie ukazuje, že problém může vyřešit čistá energie.

Podle nové analýzy think-tanku Ember, který se zabývá čistou energií, svět loni vyrobil více než 40 % elektřiny z čistých zdrojů. To je podle serveru Euronews rekord, který nebyl překonán od 40. let minulého století, kdy bylo potřeba elektřiny padesátkrát méně než dnes a většinu zajistila energie z vodních elektráren.

Nyní je klíčová solární energie. Globální výroba solární energie by byla schopna napájet celou Indii. Emise v energetickém sektoru však loni přesto dosáhly historického maxima, a to 14,6 miliardy tun CO2. Mohla za to především spotřeba chladicích technologií během vln veder, jelikož rok 2024 se stal nejteplejším rokem v historii měření.

EU jde příkladem

EU je výrazně nad celosvětovým průměrem, když v roce 2024 vyrobila 71 % své elektřiny z čistých zdrojů, včetně jaderné energie. Ve světě ze solární, větrné a vodní energie vzešla téměř polovina (47 %) vyrobené energie. 

Výroba solární energie v EU se za poslední tři téměř zdvojnásobila a představuje 11 % vyrobené elektřiny, čímž poprvé překonala uhlí. V absolutních číslech Německo loni vyrobilo 71 TWh solární energie, což je šesté místo na světě, přičemž všechny země se dívají z velké dálky na záda čínské produkci 834 TWh.

Maďarsko má s 25 % nejvyšší podíl solární energie na světě. Kapacitu zvyšoval štědrý pobídkový systém, který už sice nefunguje, ale postavené panely budou fungovat ještě desítky let. Španělsko zaznamenalo v loňském roce největší nárůst solární výroby v Evropě.

Kalifornie na baterky

Čistou energetiku čeká období změn. Řešit je třeba baterie pro ukládání energie, inteligentní elektrifikaci dopravy, budov a průmyslu a vylepšení sítí pro přesun elektřiny mezi regiony. Ve hře jsou i legislativní opatření, například cenové pobídky, které by řidiče povzbuzovaly k nabíjení elektromobilů přes den místo v noci.

Vzorem je Kalifornie. V loňském roce kombinace solární energie a baterií v tomto americkém státě znamenala, že pětina jeho nejvyšší poptávky po elektřině ve večerních hodinách byla pokryta bateriemi nabitými kolem poledne. Ještě před třemi lety to byly pouze dvě procenta. Odborníci odhadují, že tam, kde je Kalifornie, bude Evropa za tři roky.

Nejistý rok 2025

Co přinese blízká budoucnost? Zpráva uvádí, že technologie jako je umělá inteligence, datová centra, elektromobily a tepelná čerpadla, přispívají k růstu globální poptávky. 

Ember předpovídá, že růst čisté energie je dostatečně rychlý, aby zvládl tempo zvyšující se poptávky po elektřině. Evropa po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 dostala tvrdou lekci o energetické bezpečnosti a od té doby zvyšuje využívání obnovitelných zdrojů energie. Obnovitelné zdroje energie jsou nyní vnímány jako součást obranné strategie.

Foto: Daniel Dočekal, ilustrace (ChatGPT 4o)