Pavel Maurer na Green Apéro: Zpomalit, jíst méně a lépe a nelitovat peněz za dobré potraviny

5. 4. 2024  |  Jolana Kubátová

Podle čeho si vybrat dobrou restauraci nebo co je chuť umami a v jakých potravinách ji najdeme? Březnové Green Apéro s Pavlem Maurerem bylo plné užitečných gastronomických tipů. 

Milovník dobrého jídla a autor gastronomického průvodce Maurerův výběr Grand Restaurant prozradil své další plány a popsal, jak se mu daří jíst udržitelně. Hned v úvodu Pavel Mauer přiznal, že jeho hlavní byznysový projekt Maurerův výběr Grand Restaurant právě prochází velkou transformací. “Rozhodl jsem se, že to přestanu dělat jako byznys. Zjistil jsem, že můj model z roku 1997 už není funkční, protože hlas lidu mnohem lépe nasávají velké vyhledávače,” vysvětluje s tím, že od teď už na svých kanálech nabízí jen svoje osobní recenze navštívených podniků.

Čeho si všímat

I sám Maurer recenze na vyhledávačích využívá, ale uvědomuje si, že hodnocení jsou silně ovlivněna skupinou lidí, kteří tam přispívají. Mnohem častěji se orientuje podle svých smyslů. “Používám čich, zda to z kuchyně voní nebo cítím jen přepálený olej. Koukám, jak to v restauraci vypadá, co mají na stole a jak dlouhé mají menu,” dává příklady, čeho si všímat. 

S moderátorem Michaelem Rozsypalem se shodli na tom, že česká gastronomie se posouvá k lepšímu, ale jedna věc se podle Maurera nemění. “Před 25 lety vyšel v Mladé frontě průzkum, kde Češi identifikovali svá nejoblíbenější jídla: guláš, svíčkovou, smažák, knedlo zelo a řízek. Tohle dle mých osobních průzkumů toto stále platí a to i přesto, že třeba v Praze dnes máme na výběr z 55 různých druhů kuchyní,” říká Maurer pobaveně.

Draze, ale promyšleně

Maurer je nadšený i ze současné nápadité vegetariánské a veganské scény v Česku. Sám má maso rád, ale pozoruje, že s věkem ho jeho tělo potřebuje méně. Z hlediska udržitelnosti volí k jídlu takový přístup, že nakupuje kvalitní, drahé potraviny, ale promyšleně. Jen vyjímečně něco musí vyhodit.

Maurer se za utrácení za jídlo nestydí a motivuje k tomu i ostatní. “Někdo miluje fotbal a dá tisíce za lístek na Barcelonu, někdo si často kupuje lyže a někdo zkrátka investuje do gastronomického zážitku,” říká.

Fastfoodovým řetězcům se Maurer vyhybá. “Fastfood ale je v podstatě i polévkárna nebo chlebíčky. To je něco úžasného, já miluji ten s vajíčkem politým majonézou,” přiznává.

Pavel Maurer tráví každoročně několik měsíců ve Španělsku, kde si užívá pomalý přístup k nákupům, i k jídlu. To podle něj Češi neumí. “My pořád někam pospícháme,” říká a dává za příklad rychlé nákupy u řezníka bez konverzace nebo klasickou 30 minutovou pauzu na oběd. “Lidé tu také jedí velké porce, to je jedna věc, ale zejména moc neřešíme kvalitu surovin, což je ten základní princip,” hodnotí Maurer přístup Čechů k jídlu.

Na závěr setkání proběhla i soutěž, kdy diváci ochutnávali potraviny s typickou chutí umami a následně několik z nich vyhrálo set koření uložený v recyklovaných kazetách na film.

Další Green Apéro se odehraje ve středu 10. dubna a hostem bude “světelný expert” Hynek Medřický. 

Foto: Tomáš Novák