Investice za více než čtvrt miliardy korun umožnila v probíhající topné sezóně přechod na čistší paliva, primárně biomasu. Kolín a okolí získává čistší životní prostředí, elektrárna sníží emise až o 72 000 tun CO2 ročně.
Průměrný obyvatel ČR má roční uhlíkovou stopu 11,3 tuny CO2. Elektrárna, která skoro sto let “jela na uhlí”, tak díky přechodu na biomasu ročně neutralizuje uhlíkovou stopu téměř 6 400 Čechů, což je bezmála pětina obyvatel Kolína.
Elektrárna provozuje 25 kilometrů parních sítí a zásobuje teplem i elektřinou více než 9 tisíc domácností v Kolíně. O dekarbonizaci uvažovalo vedení elektrárny delší čas a ve hře byly různé varianty.
„Nakonec jsme se rozhodli pro přestavbu uhelného kotle na využívání biomasy. Hlavním palivem pro výrobu tepla a elektřiny v Kolíně tak bude obnovitelný zdroj energie. Je to pro nás významný milník a v aktuální topné sezóně již jedeme bez uhlí,“ uvádí Martin Brůha, ředitel regionu Čechy společnosti Veolia Energie, která elektrárnu vlastní.
Po přestavbě jednoho uhelného kotle a odstavení druhého uhelného kotle bude Elektrárna Kolín využívat převážně biomasu ve formě dřevní štěpky z těžby dřeva, popřípadě v podobě rostlinných peletek.
Kromě toho bude Elektrárna Kolín používat stejně jako dosud zemní plyn jako palivo pro plynové kotle. Ty slouží k dorovnávání celkové dodávky tepla do teplárenské soustavy. „Dva zdroje paliva nám dodávají flexibilitu a možnost mezi zdroji přecházet podle potřeby. Například když dojde k výpadku jednoho ze zdrojů nebo velkému cenovému nárůstu některého z nich,“ vysvětluje Martin Brůha.
Klíčovým technologickým krokem je modernizace kotle metodou retrofit, tak aby mohl spalovat místo hnědého uhlí biomasu. Dále byla vybudována nová zařízení pro skladování, třídění a dopravu biomasy.
Elektrárna Kolín není jediným energetickým provozem spadajícím do skupiny Veolia Energie, který se „odstřihl“ od uhlí a vsadil na obnovitelný energetický zdroj. Dekarbonizovaný je již provoz v Teplárně Přerov (2022) a letos také přibyla Teplárna Frýdek-Místek. V příštích letech budou následovat teplárny či elektrárny v Karviné (2028), Krnově (2029), Olomouci (2030) a Ostravě (2030).Veolia Energie je největším distributorem tepla v Česku, dodává teplo a teplou vodu bezmála do 600 tisíc domácností napříč Českem. Dekarbonizovat chce podle Martina Brůhy postupně všechny své energetické zdroje, investovat bude 20 miliard korun a očekává snížení emisí CO2 z tepláren o více než 50 %.
Foto: Veolia