Udržitelnost proniká i do filmového a televizního byznysu v Česku. Podle pravidel takzvaného Greenfilmingu už některé pořady točí evropská televizní skupina CME, kam spadá i TV Nova. O “zelené televizi” jsme si povídali s Hana de Goeij, která v CME vede sekci Udržitelné produkce a odpovědného obsahu.
Chcete konkrétní příklady greenfilmingu? Například reality show Love Island jela na bateriový agregát, nikoli na naftový. Stále častější je omezování jednorázových PET láhví na place nebo vege catering. Udržitelnost proniká i do obsahu – oblíbené seriálové postavy jezdí v elektromobilech a poctivě třídí odpad. „Ještě nemáme certifikovaných sto procent naší výroby, ale do roku 2027 bychom to tak mít chtěli. Tedy všechno, co vyprodukujeme, by mělo získat certifikaci udržitelná nebo uhlíkově neutrální produkce,“ říká Hana de Goeij, která v CME vede sekci Udržitelné produkce a odpovědného obsahu.
Jak jste s greenfilmingem začali?
V říjnu 2021 jsme se stali členy mezinárodní platformy Albert, která uděluje certifikace těm, kteří skutečně dělají pokroky v udržitelném natáčení. Celý následující rok jsme v CME strávili tím, že jsme dávali dohromady naši ESG strategii. Zformulovali jsme ji loni na podzim a její nedílnou součástí je právě greenfilming.
Chápu správně, že greenfilming stojí na dvou nohách – jedna je obsahová, tedy že osvětu o udržitelnosti vnesete do televizního obsahu a druhá je výrobní, tedy že se snažíte udržitelně natáčet?
Ano, s výrobní častí to funguje tak, že na konkrétní projekt, dejme tomu seriál, najmeme produkci a začneme točit. V okamžiku, kdy se připravuje natáčení, vedeme s produkcí diskusi na téma udržitelnosti. Ovšem většina produkcí v Česku už ví, že tohle téma je pro nás důležité, takže s tím počítají, už když k nám jdou. Vědí, že budeme chtít, aby už v pre-produkci, jež pak vede k natáčení, vyplnili akční plán udržitelnosti natáčení. Ten je pak základem certifikace. Minulý týden jsme měli zajímavý workshop, na který jsme přizvali i Českou televizi a britského broadcastera ITV, kde jsme se bavili o jejich zkušenostech s greenfilmingem.
Jak dostáváte ekologickou osvětu do obsahu vašich pořadů?
Například tak, že postavy v seriálu jezdí elektromobilem a třídí odpad. Ale nijak zvlášť se to nekomentuje, nezdůrazňuje. Je to prostě normální věc, která patří do běžného života lidí v seriálu. Věříme, že když diváci uvidí, že něco takového dělají jejich oblíbení herci, respektive postavy, budou to považovat za normální i ve svém životě.
Jezdit elektromobilem a třídit odpad. Není to jako ekologická osvěta málo?
Může se to zdát málo, ale my musíme opatrně. Diváci jsou velmi citliví, nemají rádi, když jim někdo něco tlačí a není to ani našim cílem, jde spíše o inspiraci. Kdybychom udržitelnost zdůrazňovali až moc, mohli bychom v lidech naopak vzbudit odpor a oni by to pak odmítli úplně. V seriálech zobrazujeme realitu a reflektujeme, co se děje v současnosti. Všichni žijeme v realitě klimatické změny a je přirozené, že se tahle skutečnost propisuje i do obsahu televizního vysílání. Je důležité, aby to televize dělala vědomě. Tohle je věčná diskuse – jestli jsou média takzvaní mirrors, tedy jen reflektují, co se děje, nebo jestli jsou movers, tedy hybatelé věcí. Já myslím, že máme být spíše movers, ovšem musíme to dělat citlivě. K poznání si každý dojde sám, například právě skrze takovou Bibi v seriálu Ordinace. Divák vnímá, co Bibi nosí, co Bibi poslouchá, že Bibi třídí odpad…Bibi je do určité míry vzor a myslím, že přesně na tyhle vzory je třeba dávat pozor. Osvětovou roli hraje i to, když se třeba v soutěži Master Chef účastníci baví o food waste a o tom, jak neplýtvat potravinami.
A jak proniká udržitelnost do výroby pořadů?
Omezujeme používání generátorů a všude, kde to jde, chceme být připojeni do místní sítě. Na place se vyhýbáme jednorázovým obalům, catering má vegetariánské dny, oblečení postav se snažíme brát z fundusu nebo ze sekáče, na dekorace používáme certifikované dřevo. Loni jsme například na Kanárských ostrovech točili Love Island. Vila soutěžících a všechny podmínky byly nastaveny tak, aby natáčení bylo co nejvíce udržitelné.
Například v čem?
Například se tam používal bateriový generátor místo naftového. Ušetřili jsme díky tomu během celého natáčení šestnáct tisíc litrů nafty. Na střeše vily měli nainstalované solární panely, takže jeli na zelenou energii. Samozřejmostí byl vegetariánský catering.
Kam byste se v udržitelnosti vašeho obsahu a výroby ještě rádi posunuli?
V tuto chvíli nemáme certifikovaných sto procent naší výroby, ovšem do roku 2027 bychom to tak mít chtěli. Tedy všechno, co vyprodukujeme, by mělo získat certifikaci platformy Albert jako udržitelná nebo uhlíkově neutrální produkce. Chceme se také více zaměřit na proces dekarbonizace. V tuto chvíli se sice posouváme na produkcích, ale dají se udělat i zásadnější kroky v rámci investic. Tedy rádi bychom investovali do bateriového generátoru místo dieselového i u ostatních našich produkcí. Je sice drahý, ale ušetří se díky němu emise. Pokud se chceme v udržitelnosti radikálně posunout, jde to například v transportu, tedy přejít v rámci celého natáčení na elektromobilitu. Nebo se dá výrazný dopad vytvořit také v materiálech, což je další věc, na kterou se chceme podívat. Spadá sem například i to, že nestavíte scénu ze dřeva nebo dřevotřísky, ale z kartonu, který je recyklovatelný. Dnes jsou firmy, jež vám z kartonu vytvoří set, u něhož nepoznáte rozdíl oproti dřevu. I funkční vlastnosti zůstávají stejné.
Pomáhají vám nějak nové technologie?
Ano, zjišťujeme například možnosti virtuální produkce. V ateliéru jsou všude dokola umístěné LEDky, na které lze promítnout cokoli. Tedy natáčíte v Praze, ale můžete vytvořit scénu, že jste třeba u sochy Svobody, a divák to nepozná. Nemusíte tedy i s celým štábem létat do New Yorku. Virtuální produkci testovala i ITV a zjistila, že to vyjde levněji než přesouvat na dané natáčecí místo tolik lidí a techniky. Hodně se zvažuje také vzdálené editování a režírování pořadů. Například když se Love Island točil na Havaji, kontrolní studio, v němž sedí režisér či střihač, bylo v Los Angeles. Přímo na místo se tedy opět posílá jen minimum lidí a věcí.
Foto: Tomáš Novák